czwartek, 16 września 2010

KopiaDagmara i Jolanna pokazały ostatnio na blogach swoje malarskie przedsięwzięcia. Dagmara zachęciła mnie (dzięki za to wyzwanie - bardziej emocjonalne niż techniczne:) do pokazania kopii, którą - tak jak ona - wykonałam na zaliczenie zajęć z malarstwa na studiach. Zajęcia zaliczyłam, ale obraz nie jest dla mnie skończony. Wcale się temu nie dziwię i nie łudzę, że kiedyś to nastąpi, bo powzięłam niemalże świętokradczą próbę wykonania kopii dzieła jednego z moich ukochanych malarzy - Vermeera.

W tych obrazach jest światło o niespotykanej temperaturze, jest powietrze wypełnione wszystko-mówiącą ciszą, jest ten rodzaj zatrzymania, które powinna dawać sztuka. I oczekiwanie - wtych obrazach jest oczekiwanie.Kobieta z dzbanem z wodą

Po kilku latach wyciągnęłam ten obraz zza komody. Odkurzyłam. Przyzwyczajam się ponownie do niego w takiej formie - w formie kopii. Gdyby był oryginałem wypełniłby sobą całe mieszkanie, całe poszukiwanie piękna.

Z życzeniami obcowania z prawdziwą sztuką!

10 komentarzy:

 1. Jestem pod wrażeniem. Ogromnym. Malarza nie znam i jego dzieł również, dlatego warto abym wypełniła tą lukę wiedzą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. kochana Otto! dla mnie nawet kopia własnoręcznie zrobiona miałaby nieocenioną wartość:) nie wolno jej kryć:) jest piękna! Ciekawa jestem Twoich innych obrazów:)
  uściski
  J.

  OdpowiedzUsuń
 3. Otto, podziwiam cię przeogromnie! Twoje ikony są prawdziwymi dziełami i twój obraz, choć to tylko kopia, jest równie skończonym pięknem. :)) Może się nie znam, czy też na pewno się nie znam ;) ale podchodzę do malarstwa emocjonalnie i strasznie podoba mi się to co u ciebie widzę. :)) Potrafisz zadziwić swoimi umiejętnościami! Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kochana jest PIĘKNY !!!
  Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 5. Zjawiskowy, ja chyle czola nad Twoim talentem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Brawo! ale Ty zdolna jesteś:)
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję talentu, własnoręcznie wykonana kopia to powód do dumy a nie chowania za szafę!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo udana ta kopia. Moim zdaniem udało Ci się uchwycić jedną z ważniejszych cech jego obrazów. Ciepłe światło, bije od niego z Twojego obrazu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cóż za talent!!!!Jesteś Wielka!!!!Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cudnie!!!! :))) jego obrazy są niesamowite, Twój kosztował dużo wysiłku! co prawda nad twarzą bym jeszcze popracowała, ale naprawdę jest rewelacyjny! :) maluj - koniecznie! :) buziaki wysyłam :)

  OdpowiedzUsuń